Twenty-Three Diplomats Named to Winter CC Academic Honor Roll

LANCASTER, Pa. – Twenty-three Franklin & Marshall student-athletes, representing six sports, were named to the 2014-15 Centennial Conference (CC) Winter Academic Honor Roll announced Wednesday

To view the complete honor roll, click here

To make the list, student-athletes must participate in at least 50 percent of contests, be a sophomore or higher in standing and have a cumulative GPA of 3.40 or higher. 

Men’s track & field led the way with nine members earning the distinction, while the women’s team was next with seven making the list. Men’s swimming, women’s swimming and women’s basketball all had two named to the honor roll, while men’s basketball had one representative.

Basketball (M)        
         
Name Sport Year Major (s) Hometown/High School
         
Shawn Hines Men's Basketball Jr. Biochemistry & Molecular Bio Lancaster, Pa. / Manheim Township
         
Basketball (W)        
         
Leslie Bacile Women's Basketball Sr. Government Richmond, Va. / Monacan
Sarah Haddon Women's Basketball So. Undeclared Ephrata, Pa. / Ephrata
         
Indoor Track & Field (M)        
         
Bryan Andrews Men's Indoor T&F Sr. Mathematics/Computer Science Exton, Pa. / West Chester Henderson
Carlton Christie Men's Indoor T&F Sr. Chemistry/Neuroscience Lampeter, Pa. / Lampeter-Strasburg
James Hamilton Men's Indoor T&F Jr. Sociology/History Andover, Mass. / Phillips Academy
Ryan Kozloski Men's Indoor T&F So. Undeclared Dallas, Pa. / Dallas
Brad Krell Men's Indoor T&F Jr. Business, Orgs. & Society Cherry Hill, N.J. / Cherry Hill East
Tihomir Nedyalkov Men's Indoor T&F Jr. Economics/Bus. Orgs. & Society Stara Zagora, Bulgaria / Romain Rolland
Greg Olenginski Men's Indoor T&F Sr. Chemistry Lewisburg, Pa. / Lewisburg Area
Luk Olenginski Men's Indoor T&F Sr. Biochemistry and Molecular Bio Lewisburg, Pa. / Lewisburg Area
J.T. Paganelli Men's Indoor T&F So. Undeclared Honeoye Falls, N.Y. / Honeoe Falls-Lima Cent
         
Indoor Track & Field (W)        
         
Morgan Gray Women's Indoor T&F Jr. Spanish Beloit, Wis. / Craig
Kimberly Hilfrank Women's Indoor T&F Sr. Public Health (Biology) Norfolk, Mass. / King Philip Regional
Caroline Kearney Women's Indoor T&F So. Undeclared West Milford, N.J. / West Milford
Livia Meneghin Women's Indoor T&F Sr. English-Creative Writing Scarsdale, N.Y. / Eastchester
Victoria Ngo Women's Indoor T&F Jr. Business, Orgs. & Society Hackensack, N.J. / Dwight Englewood
Alyssa Taylor Women's Indoor T&F So. Undeclared Swarthmore, Pa. / Strath Haven
Julia Zielinski Women's Indoor T&F Jr. Environmental Studies Mount Wolf, Pa. / Northeastern
         
Swimming (M)        
         
Jack Currie Men's Swimming So. Undeclared Wallingford, Conn. / Choate Rosemary Hall
Richard Denton Men's Swimming Sr. Government Madison, Conn. / Daniel Hand
         
Swimming (W)        
         
Jillian Albus Women's Swimming So. Undeclared Easton, Pa. / Easton Area
Taylor Mateja Women's Swimming Jr. Government/Environmental Studies King of Prussia, Pa. / Upper Merion